Çarşamba , 7 Aralık 2022

CES 2014 Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Dünya çapında düzenlenen en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES 2014 (International Consumer Electronics Show) bu sene de teknoloji devlerinin en son üretim teknoloji ürünlerine ev sahipliği yapıyor. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2014 fuarı bu sene de teknoloji severler tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. CES 2014 fuarında bu sene çıkacak olan tüm yeni teknolojilerin tanıtımları yapılıyor. Bende boş durmadım CES 2014 fuarıyla ilgili konularda dikkatimi çeken bazı ürünleri derleyip, sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazıda CES 2014 fuarında en çok ilgi çeken teknolojileri bulabilirsiniz.

CES 2014 LAS VEGAS TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ

Gorilla Glass İle Mikroplardan Korunun

Antimikrobiyal Gorilla Glass Anti microbial
Antimikrobiyal Gorilla Glass Anti microbial

CES 2014 fuarında Gorilla Glass’da yeni teknoloji ürününü tanıttı. Mobil cihazların ekranlarını kırılma ve çiziklere karşı koruyucu özelliği olan Gorilla Glass cam teknolojisi de son günlerde kendisini yenileyen teknolojiler arasında yerini aldı. Yeni nesil Gorilla Glass camlar artık antimikrobiyal bir özelliği de bünyesinde barındırıyor. Gorilla Glass  cam mikropları önleyici yüzeyi sayesinde mobil cihazlar üzerindeki bakteri ve mantar gibi zararlı organizmaların ekran üzerinde birikmesini önleyerek sağlığınızı korumaya yardımcı oluyor.

ZTE Grand S II CES Fuarında Görücüye Çıktı

ZTE Grand S 2
ZTE Grand S II

Tayvan menşeili teknoloji firması yeni ürettiği telefonunu CES 2014 fuarının ilk gününde görücüye çıkardı. 5.5 inç boyutunda ekranı olan bu cihaz gücünü 2.3 GHz saat hızında çalışmakta olan Snapdragon işlemcisinden alıyor, 8 megapiksel dahili kamerası ile çok yüksek kaliteli fotoğraf çekimleri yapabiliyor.

ZTE Grand S II diğer akıllı telefonlardan farklı olarak yeni bir ses tanıma teknolojisini kullanıyor, sadece bir kişinin değil birden fazla kişinin ses tonunu da kaydedip bu kişilerin sesleri ile telefonlarına erişmesine imkan sağlıyor. Ayrıca ZTE Grand S II’de sesli komutla fotoğraf çekimi yapabilmekte mümkün. CES 2014 fuarında tanıtımı yapılan ZTE Grand S II Türkiye çıkış tarihi ve Türkiye satış fiyatı henüz açıklanmadı.

Telefonlar İçin Yeni Ekran Yongaları

Nvidia Tegra K1
Nvidia Tegra K1

Grafik işlemci ve anakart chipseti üreten Kaliforniya merkezli şirket Nvidia’nın CES 2014 fuarında duyurduğu 192 grafik çekirdekli yeni nesil mobil işlemci olan Nvidia K1, Kepler mimarisini model ediniyor. Tegra K1, Nvidia’ya göre üst seviye PC ve konsollardaki grafikleri akıllı telefonlara getirecek.

Bellekte Yeni Teknoloji CES Fuarında Tanıtılıyor

Resistive Ram - Magnetoresistive Ram
Resistive Ram – Magnetoresistive Ram

Coughlin Associates firmasının kurucusu Tom Coughlin CES 2014 fuarında yaptığı konuşmada yeni nesil çiplerin (belleklerin) tabletlerde olduğu gibi PC’lerde de anında açılmaya imkan vereceğini belirtti. Günümüzde artık yeni katı hal depolama teknolojilerinin daha fazla önem kazanmaya başladığına dikkat çeken Tom Coughlin konuşmasında; resistif RAM ve uçucu olmayan bellek teknolojisi MRAM konularına da değindi.

Normal bellek çipleri, sıfır ve birleri elektriksel yük yolu ile bellek hücrelerinde depoluyorlar. Resistive RAM (RRAM) iki maddenin üst üste geliyor olacak biçimde sıkıştırılmasıyla ve araya da dıştaki katlardan farklı direnç sunan bir katman eklenmesi ile oluşuyor. Magnetoresistive RAM (MRAM) ise manyetik yükten yararlanmak suretiyle bu işlemi yapıyor.

Artık büyük çip üreten firmaların da yeni teknolojilere geçmeye başladıklarını belirten Tom Coughlin, bu teknoloji sayesinde bilgisayarların açılır açılmaz kalınan yerden aynen devam edebileceğine dikkatleri çekti. Bunun yanı sıra bu belleklerin diğer belleklere göre yirmi kat daha hızlı yazma performansı sağlayacağı, yirmi kat daha az enerji harcayarak enerji tasarrufu sağlayacağı ve NAND flaş bellekten ise on kat daha da sağlam yapıda olacağı belirtiliyor.

Samsung Akıllı Ev Teknolojisi CES Fuarında

Samsung Smart Home - Samsung Akıllı Ev
Samsung Smart Home – Samsung Akıllı Ev

Samsung geleceğin teknolojisini üretmeye devam ediyor. Samsung’un CES 2014 fuarında tanıtımını yaptığı yeni Samsung Smart Home platformu, beyaz eşyaları, mobil cihazları ve smart TV’leri birbirine bağlayarak, tek bir uygulama ile tamamını kontrol etme imkanı sağlıyor. Samsung’un yeni bulut altyapılı sunucu platformu, televizyondan, çamaşır makinesine, Galaxy Gear’dan dijital kameralara varana dek her şeyi tek ve bütünleşmiş bir ara yüz ile yönetme imkanı sunuyor. Samsung getireceği bu teknolojiyle geleceğin akıllı evleri teknolojisi için güzel bir adım atmış olacak.

Lenovo’dan Yeni Tabletler ve Yeni Laptoplar CES Fuarında

Lenovo MIIX 2
Lenovo Yeni Tablet ve PC

Bilgisayar üretici firması Lenovo, bu hafta açılışı yapılan CES 2014 fuarında en yeni ürünlerini görücüye çıkardı.

Lenovo tablet MIIX 2; ekranı 10 inç, kalınlığı 0.9 cm, ağırlığı 590 gram ve çözünürlüğü 1920×1200 olan bu cihaz gücünü 4 çekirdekli Intel Atom işlemcisinden almakta. 128 GB depolama alanına sahip olan tablet, genişlemesi için microSD slotuna da sahip bulunmakta. 11 inç ekrana sahip olan MIIX 2, Intel Core i5 işlemci ile gücünü artırıyor. 1920×1200 ekran özelliğindeki tablet, 256GB depolama alanı, HDMI ve micro USB portuna da sahip.

Lenovo’nun bir başka yeni ürünleri ise 11 ve 13 inç’lik dönüşebilen YOGA 2 laptop cihazlar. Hafifliği ve inceliği ile dikkatleri çeken 11 inç’lik model, 4 çekirdekli Intel Pentium işlemciye ve 500 GB sabit disk boyutuna sahip. Bu modelden biraz daha kalın olan 13 inç’lik model ise Core i 5 işlemci ve 1080p ekrana sahip.

Akıllı Diş Fırçası CES Fuarında Yerini Aldı

Kolibree Smart Toothbrush
Kolibree Akıllı Diş Fırçası

Bir çok akıllı cihazın bulunduğunu günümüzde daha önce hiç duymadığımız bir akıllı cihazın tanıtımı yapıldı. CES 2014 fuarında Kolibree firması geliştirdiği akıllı diş fırçasının tanıtımını yaptı. Akıllı diş fırçası diş fırçalayanların dişlerini nasıl fırçaladığını ayrıntılı olarak analiz ediyor.

Fırçanın üzerinde bulunan sensörler ve akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan fırçaya özel uygulama sayesinde insanlar diş fırçalama süresini, ağız içerisindeki daha az ve daha çok fırçalanan kısımları, ayrıca ne sıklıkta dişlerin fırçalandığı gibi istatistikleri görebiliyor.

Her diş fırçalamadan sonra yapılan bu ölçümler yüzdelik bir orana dönüştürülerek diş fırçası kullanıcısına dişlerini ne kadar iyi fırçaladığının raporu veriliyor. Sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenler için oldukça faydalı bir buluş olan bu akıllı diş fırçasının satış fiyatı 100 – 200 Dolar arasında değişim gösteriyor.

Samsung’un Dev Tableti

Samsung Galaxy Note Pro 12.2
Samsung Galaxy Note Pro 12.2

Samsung, Note serisi en büyük modelinin tanıtımını CES 2014 fuarında yaptı. Samsung Galaxy Note Pro 12.2, adından da anlaşılacağı üzere12.2 inç’lik büyük bir ekrana sahip. Ekran büyüklüğü sayesinde 2560×1600 piksel ekran çözünürlüğüne kadar çıkabiliyor. Exynos 5 Octa 5420 veya Snapdragon 800 işlemci kullanıyor. Ayrıca 32 ila 64 GB’lık hafıza boyutlarına sahip.

7.95 mm kalınlık 750 gramı geçmeyen ağırlığıyla Galaxy Note Pro 12.2’nin ilerleyen aylarda piyasaya çıkması bekleniyor. Samsung Galaxy Note Pro 12.2 Türkiye çıkış tarihi ve fiyatı bilinmiyor.

Toshiba Chromebook

Toshiba Chromebook
Toshiba Chromebook

Toshiba CES 2014 fuarında Toshiba Chromebook cihazını görücüye çıkardı. Toshiba Chromebook 13 inç ekrana, 1366×768 piksel ekran çözünürlüğüne ve 16 GB depolama kapasitesine sahip bir cihaz. Google Drive özelliği ile 100 GB’a kadar online depolama kapasitesini de kullanabilen cihaz 16 Şubat 2014 tarihinde 280 dolar fiyat ile satışa sunulacak.

Güneş Yanıklarına Son

Netatmo June Bracelet Lede
Netatmo June Güneş Işınından Koruyucu Bileklik

Netatmo firması tarafından geliştirilmiş olan ve June adı verilen bileklik sayesinde kullanıcılar güneş yanıklarından korunuyorlar. June bileklik tasarımı oldukça güzel ve şık olan kullanışlı bir ürün. June sensörleri sayesinde güneş ışınlarının şiddetini ölçerek, bu ölçümleri iOS uygulaması vasıtasıyla kullanıcılarına sunuyor. Böylelikle kullanıcılar güneş altında kaç saat kalmaları gerektiğini kolaylıkla öğrenmiş olacak. CES 2014 fuarında büyük ilgi toplayan June bileklik 2014 yılının ortalarında 99 Dolar satış fiyatı ile piyasaya sürülecek.

Huawei Ascend Mate 2 4G

Huawei Ascend Mate 2 4G
Huawei Ascend Mate 2 4G

Dünyanın en geniş ekranlı telefonlarına sahip olan Huawei CES 2014 fuarında yeni akıllı telefonu Huawei Ascend Mate 2 4G tanıtımını yaptı. 720p ekran çözünürlüğüne sahip olan ve 6.1 inç’lik IPS ekranı olan Ascend Mate 2 4G, 16 GB depolama alanına sahip. Ayrıca 13 megapiksel dahili kamerası var. Cihazın ağırlığı ise 200 gram, İşletim sistemi ise Android 4.3. Huawei Ascend Mate 2 4G cihazının en dikkat çeken özelliklerinden biri ise batarya ömrü. 4050mAh gücünde bataryası ile Ascend Mate 2 normal batarya ömründen on iki saat daha fazla dayanıklılığa sahip.

Gökyüzünden Yüksek Çözünürlükte Fotoğraflar

DJI Phantom 2 Vision
DJI Phantom 2 Vision

DJI firması tarafından üretilen yeni insansız hava aracı DJI Phantom 2 Vision CES Fuarında büyük ilgi gören ürünlerden. DJI Phantom 2 Vision yirmi beş dakika süresince iPhone kumandası ile uçuş yaparak 14 megapiksellik kamerası ile yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor.

EGO LS Giyilebilir Kamera

Liquid Image EGO LS
Liquid Image EGO LS

Liquid Image tarafından üretilen giyilebilir EGO LS kamera sesli ve bluetooth kumandası ile CES 2014 fuarında dikkatleri üzerine çekiyor. EGO LS video özelliği ve 4G teknolojisi ile özellikle canlı yayın yapanlar tarafından sıklıkla kullanılabilecek. 8 megapiksel kamerasının wi-fi özelliği de bulunmakta.

Wellograph Akıllı Saat

Wellograph Akıllı Saat
Wellograph Akıllı Saat

Giyilebilir teknolojiler için CES 2014 Fuarında karşımıza çıkan bir başka ürün ise Wellograph Akıllı Saat. Bu saat ile kişinin kalp ritminden tutun da koşu yapılan mesafeye kadar birçok veri kaydedilebiliyor. Ayrıca spor esnasında yaktığınız kaloriyi de Wellograph Akıllı Saat ile görebiliyorsunuz. Bu akıllı saatin satış fiyatı ise 320 Dolar. CES 2014 fuarında tanıtılan Wellograph Akıllı Saatin piyasaya çıkış tarihi henüz bilinmiyor.

Misfit Shine Akıllı Saat

Misfit Shine Akıllı Saat
Misfit Shine Akıllı Saat

CES 2014 fuarında tanıtımı yapılan ürünlerden biri olan ve Misfit firması tarafından üretilen Shine isimli akıllı saatte yine kalori ölçebiliyor. Koşu esnasında kat edilen mesafeyi de kayıt altına alıyor. Ayrıca su geçirmez özelliği sayesinde yüzme sporu yapanlar içinde oldukça kullanışlı bir ürün. CES 2014 fuarında sergilenen Misfit Shine Akıllı Saat için piyasaya çıkış tarihi ve satış fiyatı henüz belli değil.

Parrot Telefonla Kontrol Edilen İnsansız Hava Aracı

Parrot İnsansız Hava Aracı
Parrot İnsansız Hava Aracı

Parrot mini insansız hava aracı da CES 2014 fuarında görücüye çıkan ve büyük ilgi toplayan teknolojik cihazlardan. Parrot İnsansız Hava Aracı akıllı telefonlar aracılığı ile kontrol ediliyor. Hem uçabiliyor hem de tekerlekli dizayn edilmiş olması nedeniyle karada da ilerleyebiliyor.

TrewGrip Klavye Ces 2014 Fuarında

TrewGrip Klavye
TrewGrip Klavye

TrewGrip CES 2014 ‘ün farklı tasarım klavyelerinden. Trew Grip klavye tablet cihazlara monte ediliyor. Tablete monte edilen bu klavye aracılığı ile kullanıcı klavyenin ön tarafına bakmadan giriş yapma imkanı elde etmiş oluyor. Tablet ile klavye kullanmak isteyenler için farklı bir deneyim olacaktır.

Hakkında Önder

Anlık duygularını, bilgilerini, buluşlarını, fikirlerini ve tecrübeleri insanoğlunun faydasına sunmak için modaya uyup blog açmış biri...