Perşembe , 22 Şubat 2018
Ana Sayfa » Open Source » Openfire ve Spark

Openfire ve Spark

Hızla büyüyen bir şirketiniz var. Şubeler açtınız ve çalışanlarınız birbirleriyle telefon, faks, e-mail, voip gibi yöntemlerle iletişim kuruyorlar. Haliyle de merkezle şubeleriniz arasındaki bu iletişim tarifiği size büyük maliyetler çıkarıyor. Hem maliyet hem de kurulum açısından işinizi kolaylaştıracak en popüler yöntem messenger tarzı anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanmaktadır. Bildiğiniz gibi bu tarz birçok uygulama var. En popüler olanları Microsoft Messenger, Yahoo Messenger, Google Talk olarak gösterilebilir. Tabi bunlar internet üzerinden kimlik bilgileri verilerek sisteme bağlanılan uygulamalardır. Şirketler güvenlik politikaları gereği çalışanlarının kimlik bilgilerini ve şirketleriyle ilgili çalışmalarını internet ortamında paylaşmalarını istemezler. Hızla yayılan virüs ve trojanların bu programlarda bulunan dosya paylaşımı yoluyla yayılması, şirket bilgilerinin çalınabilmesi olasılıkları düşünüldüğüne haklı oldukları görülecektir. Antivirüs programları, sınırlamalar vb tedbirlerle risk ne kadar aza indirilirse indirilsin bence şirketlerin iletişimlerini internet üzerinden yapmaları doğru değildir.

Peki ne kullanalım, iletişimi nasıl sağlayalım, bunun çözümü nedir derseniz: Openfire derim…

Openfire Logo

Hiçbir ücret ödemeden http://www.igniterealtime.org/projects/openfire/index.jsp adresinden indireceğiniz bu uygulama sayesinde şirket içi görüşmelerinizi kendiniz yönetebiliyorsunuz ve tüm network trafiği size ait sunucular üzerinden geçiyor. Hem güvenli hem ücretsiz olması çok büyük bir avantaj sağlıyor. İsterseniz yine aynı projenin ürünü olan  Spark’ı kullanarak masrafısız bir şekilde yapınızı kurabilirsiniz.

Openfire ve Spark uygulamalarının birçok özelliği mevcut. İkisi de birbirinden kullanışlı ve kolay kullanılabilir yapıya sahip.

Kısaca Openfire server uygulaması ve Spark kullanıcı uygulaması özelliklerini sıralayacak olursak:

 

 

 

 

 

 

 

 

OPENFIRE ÖZELLİKLERİ

Opensource ve ücretsiz bir yazılımdır.

Kullanıcı dostu web tabanlı kurulum paneli

Kullanıcı dostu web tabanlı yönetim paneli

Oluşturulan gruplarla kolay paylaşım yapabilme

Plugin arayüzü

SSL / TLS desteği

Çevrimdışı mesaj desteği

Server-to-Server bağlantısı

Gömülü HSQL, MySQL desteği, PosgreSQL ve diğer veritabanı bağlantıları

LDAP entegrasyonu

Active Directory entegrasyonu

Bağımsız platform

Spark IM istemcisi ile Entegrasyon

Spark dışında Pandion, Gajim, Jitsi, Empathy, Pidgin gibi istemcilerlede sorunsuz çalışır.

Yük dengelemesi için Bağlantı yöneticisi vardır.

Cluster desteği (bu özellik sadece Oracle Coherence yazılımı ile çalışır)

İleti arşivleme günlüğü

Log alma

İçerik filtreleme, paket kuralları

Sürekli gelişen pluginler

 

SPARK ÖZELLİKLERİ

Openfire sunucusuna bağlanabilme

Dosya transferi

Grup sohbeti

Sesli arama (görüntülü arama geliyor)

Kullanıcı Arama

Kontakt List Oluşturma

Smiley Destegi ve değiştirebilme

Farklı Messanger Smilelerini Kullanabilme

Dosya Transferi Yapabilme

Konferans Görüşmesi Yapabilme

Sohbet Odası Oluşturma ve Bu Odalara Kullanıcı Davet Edebilme

Skin (Arayüz) Destegi

Avatar Destegi

Proxy Destegi

Ayrınlıtı Profil Olusturabilme Olanagı

Grup Oluşturabilme

Çoklu Dil Destegi

Kullanıcı Engelleme

Böylelikle Openfire ve Spark hakkında hazırladığım yazımın  sonuna gelmiş olduk. Eğer sizlerden talep gelirse Openfire kurulumu ve konfigürasyonu ile Spark kullanımı hakkında bir doküman hazırlayabilirim…

Openfire Kurulumu için ayrıntılı makale yazmamı ister misiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Hakkında Önder

Anlık duygularını, bilgilerini, buluşlarını, fikirlerini ve tecrübeleri insanoğlunun faydasına sunmak için modaya uyup blog açmış biri...
 • Nazım

  voip ayarlarıyla ilgili ayrıntılı döküman yazabilirseniz sevinirim

  • Openfire client yazılımı olan Spark bildiğim kadarıyla voip destekliyor. Herhangi bir ayara gerek olmaksızın kullanabileceğinizi düşünüyorum. Sorunuzun üzerinden baya bi zaman geçmiş, geç cevap için kusura bakmayın..

 • barış

  bana bunun kullanımı hakkında bir dokuman hazırlayabilirmisiniz. yada yardım cı olabilirmisiniz?
  kendi bünyemizde kulllanıyoruz fakat bunu ofis dısından bağlantı şekinde ayarlama yolu var mı varsa yardımcı olurmusunuz ?.

  • Merhaba
   Ofis dışında kullanmak istiyorsanız: openfire sunucunuzu dış networke açmanız gerekecek. Bu güvenlik nedeniyle pek tercih edilmeyen bir yöntem. Benim tavsiyem VPN tarzı yöntemler kullanarak bağlanın. Vakit bulabilirsem Openfire kurulumu ile ilgili detaylı bir doküman hazırlamayı düşünüyorum… Kolay gelsin.

   • barış

    teşekkür ederim o kısmını geçtim . kullanıcı ekleme olayında sıkıntı yaşıyorum. bunun topluca ekleme yontemi var mı ? yoksa her kullanıcı açtıgımda yeni kullanıcıyı eklemem şart mı ?

    • Ldap tarzı bir yapı kullanıyorsanız Openfire’ı oraya bağlayabilirsınız. Bu sayede oluşturulan her kullanıcıyı tekrar girmek zorunda kalmazsınız. Kullanıcıları Ldap’tan çeker…

 • Şenay

  Öncelikle Önder Bey’e gerçekten çok teşekkür ederim OpenFire kurulumunda yardımcı olduğu için. Bu yorumu da benim durumumumda kalanlara bir nebze yardım etmek için yazıyorum.

  Programı kurduktan sonra Launch Admin diyerek kurulum kurulum kısmına geliyoruz. Domain kısmına bilgisayarın adını yazıp port kısmında yazılanlara dokunmadan devam ediyoruz. Database Settings kısmında “Standard Database Connection”ı seçip devam ediyoruz. Standar Connection kısmında ise ben MSSQL kulanacağım için onu seçtim. Eğer sizde onu kullanacaksanız onu seçtikten sonra Driver Class’ta yazanlara dokunmada Database URL kısmına jdbc:jtds:sqlserver://localhost/openfire;appName=jive yazıyoruz. Buradaki openfire benim Server Management’ta oluşturmuş olduğum veritabanının ismi. Siz hangi veritabanını kullanmak istiyorsanız onu yazabilirsiniz. Daha sonra Username ve Password kısmına Server Management’a girerken kullandığımız kullandığımız kullanıcı ismimizi ve şifremizi yapıyoruz. ben sa ile giriş yaptığım için onları yazdım. Profie Setting kısmına geldiğimizde ise “Default”u seçip devam ediyoruz. Administor Account’a geldiğimizde Current Password: admin ,admin email adres: kullandığınız mail adresinizin ismini yazıp bir parola oluşturup kurulumu tamamlıyoruz. İnşallah yardımcı olabilmişimdir. 🙂

  • Yardımcı olabildiğime sevindim. Bende size paylaşımınız için teşekkür ediyorum.