Pazar , 25 Eylül 2022

Gençlik Şühedanın İzinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı Malazgirt Savaşı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı için bence çok güzel düşünülmüş projeler hazırlamış. İmkanınız varsa bu etkinliklere katılın derim. Ayrıntılar yazının devamında…

genclik-suhedanin-pesinde

Her yıl 30 Ağustos’ta kutladığımız Zafer Bayramı, bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ projesiyle Dumlupınar’da 10 bin gençle birlikte kutlanacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da adlandırılan ve savaşlardan çıkmış ordunun uzun zaman sonra ilk zaferi olan bu mücadele, savaşın gerçekleştiği meydanda anılacak.

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı zafer, Bakanlığın organizasyonu ile Dumlupınar’a gelecek olan 10 bin gençle birlikte kutlanacak. Mustafa Kemal Atatürk , silah arkadaşları ve komutasında savaşmış askerler yâd edilecek.

ATATÜRK’ÜN ZAFERE GÖTÜREN EMRİ VERDİĞİ YER

Dumlupınar’da bir araya gelecek olan gençler, öncelikle Mehter Takımı eşliğinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdiği Dumlupınar Şehitliği’ne gidecek. Burada Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının anılacağı törenlerden sonra Zafer Anıtı’na geçilecek. Zafertepeçalköy’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin Gazi tarafından sevk ve idare edildiği 1181 rakımlı tepede bulunan anıtta resmi törenler gerçekleştirilecek. Program kapsamında ünlü televizyoncu Serdar Tuncer tarafından kahramanlık şiirleri okunacak. Sanatçı Ertuğrul Erkişi ‘Safahat’tan Şarkılar’ albümünden oluşan bir konser verecek.

MUHAREBE ALANI GENÇLERLE CANLANACAK

Etkinliklere Kütahya, Afyon, Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir, Denizli, Uşak ve Balıkesir başta olmak üzere Türkiye’nin 81 vilayetinden 10 bin genç katılacak. Programa, Kütahya ve Afyonkarahisar valilikleriyle, çeşitli sivil toplum kuruluşları, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Dağcılık ve İzcilik Federasyonu, Dumlupınar ve Altıntaş kaymakamlıkları, Dumlupınar ve Zafertepeçalköy belediyeleri de katılım sağlayacak.

genclik-suhedanin-pesinde-malazgirt-2013

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan büyük kumandan Sultan Alparslan’ın kahramanlığını ve Malazgirt Savaşı’nı binlerce gencin katılımıyla kutlayacak. Sultan Alparslan’ın adını taşıyan 1071 genç ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelecek olan binlerce genç, 26 Ağustos 2013’te bu toprakların bizlere vatan olmasını sağlayan Malazgirt Savaşı’nın yapıldığı Malazgirt Ovası’nda buluşacak. Alparslan’ın kıl çadırlarında konaklayacak olan gençler, zaferin 942. yıldönümünde ecdadın hatırasını yerinde yâd edecek.

KATILIMCI GENÇLERDEN 1071’İNİN İSMİ ALPARSLAN!

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılımıyla gerçekleşecek organizasyona Ağrı, Erzurum, Diyarbakır, Bitlis, Van, Batman başta olmak üzere farklı illerden binlerce genç katılacak. Muş’un Malazgirt ilçesinde toplanacak olan gençler arasında 1071 tanesi ismiyle öne çıkacak. Sultan Alparslan’ın adını taşıyan 1071 genç, projenin dikkat çeken yönlerinden sadece bir tanesi olacak.

KIRGIZİSTAN’DAN 71 KIL ÇADIR SİPARİŞ EDİLDİ

Malazgirt’e gelecek olan gençlerin konaklaması projeye uygun bir şekilde yapılacak. Dönemin atmosferini yaşatmak isteyen Bakanlık, gençleri Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın kıl çadırlarında konaklatacak. Kırgızistan’a şimdiden bin adet çadır için sipariş verilmiş durumda!

AÇIK HAVADA MALAZGİRT CANLANDIRILACAK

Program, tarihteki sürece uygun olarak 26 Ağustos’ta 1071’e ithafen sabah namazının kılınmasının ardından başlayacak. Ovada toplanacak olan gençler, ilginç bir canlandırma ile karşılaşacak. Sultan Alparslan ve Alparslan isimli 1071 genç, şehre giriş yapacak. Gösteride “Doğadaki İnsan” programı ile herkesin beğenisini kazanan Serdar Kılıç, şehrin temsili anahtarını bir devlet büyüğüne teslim edecek.

MALAZGİRT COŞKUSU MUSTAFA CECELİ İLE SÜRECEK

Program kapsamında Türklerin önemli bir geleneği olan gökbörü oyunu da canlandırılacak. Gençlerin sevdiği sanatçılar arasında yer alan Mustafa Ceceli ise program çerçevesinde bir konser verecek.

GENÇLER TARİHE YOLCULUK EDECEK

Projeye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin koordinasyonuyla 81 il genelinden belirlenecek gönüllü gençler katılacak. Gençler, 25-26 Ağustos tarihleri olmak üzere iki gün sürecek olan program boyunca Anadolu kültürünü ve mirasını tanıyacağı gezilere katılacak.

MALAZGİRT OVASI TARİHİNİN EN KALABALIK GÜNÜNÜ YAŞAYACAK

1071’de savaşa ev sahipliği yapan Malazgirt Ovası tarihinin en kalabalık günlerinden birine şahitlik edecek. Program kapsamında gençlerin yanı sıra sporcular, sanatçılar, öğrenciler ve vatandaşların yanı sıra devlet erkanı da Malazgirt’te buluşacak. Her türlü afet sonrası hizmet vermek üzere eğitilen 120 kişilik Gençlik ve Spor Bakanlığı Afet ve Rehabilitasyon Gönüllüleri de (GARD) etkinlik süresince Malazgirt’te olacak.

Bakanlığın düzenlediği organizasyonda 81 il valiliğinin yanı sıra, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversiteler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, gençlik merkezleri, STK’ler, Dağcılık ve İzcilik Federasyonları, Muş Valiliği ve Malazgirt Kaymakamlığı gibi pek çok kurum yer alacak.

Hakkında Önder

Anlık duygularını, bilgilerini, buluşlarını, fikirlerini ve tecrübeleri insanoğlunun faydasına sunmak için modaya uyup blog açmış biri...