Pazar , 25 Eylül 2022

İnsanlık için Ubuntu

Ubuntu ilk olarak 20 Kasım 2004 tarihinde çıkan ve o tarihten sonra her yılın Nisan ve Ekim ayında yeni sürümü yayınlanan Linux tabanlı özgür ve ücretsiz,  kurulumu ve kullanması çok kolay  ayrıca  güncel ve güvenli bir işletim sistemidir. Her iki yılda bir yayınlanan LTS (Long Term Support – Usun Süreli Destek) sürümlerine hem masaüstü hem de sunucu ortamlarında 5 yıl güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler için ise 18 ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazlıım güncelleştirmeleri desteği sunmaktadır. Bu nedenle benim tercihim her zama LTS sürümler olmuştur. Ubuntu’nun anlamı da işlevine uygun olarak seçilmiş. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde “insanlık” demektir, aynı zamanda “başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever” olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır. Ayrıca logosu el ele tutuşmuş insanları simgeler.

ubuntu-12.10-quantal-quetzal

Ubuntu yüzlerce dolar ödeyerek satıl aldığımız, kaynak kodlarını göremediğimiz, arka planda neler çalıştığından bi haber olduğumuz işletim sistemlerine karşılık çıkmıştır. Hem ücretsiz, hemde açık kaynak kodlu (open source) olması nedeniyle, herkes tarafından özgürce kullanılabilen, yayınlaması, kopyalanması ve kodlarını değiştirerek geliştirilebilmesi amaçlanmış özgür yazılımlardan oluşmaktadır. Bunların çoğunluğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.

Yazının devamında Ubuntu’nun Özellikleri, Sistem Gereksinimleri, Ubuntu Kurulumu, Ubuntu Yazılım Kurma, Ubuntu Paket Sınıflandırması, Ubuntu Bulut Depolama Hizmeti, Ubuntu Kronolojisi ve en önemlisi Ubuntu indirme linklerini bulacaksınız. Mutlaka okuyun..

UBUNTU’NUN ÖZELLİKLERİ

Ubuntu, ilk olarak Linux işletim sistemi çekirdeği olmak üzere, özgür yalızım lisansı altında dağıtılan çok sayıda yazılım paketinden oluşmaktadır.

Ubuntu ile birlikte Microsof Office’e karşılık olan LibreOffice ofis seti (Libre Office Windows işletim sisteminde de kullanabilirsiniz) Mozilla Firefox İnternet tarayıcı, Mozilla Thunderbird e-posta istemcisi gibi yaygın kullanılan özgür yazılım araçlarının yanı sıra müzik çalar, video oynatıcı, sohbet iletişim aracı, CD/DVD yazdırıcı, PDF görüntüleyici, sudoku, satranç oyunları gibi  geniş bir yazılım yelpazesi, yüklü olarak gelmektedir. Ayrıca “Ubuntu Yazılım Merkezi” üzerinden Ubuntu paket depolarında yer alan binlerce yazılım kolayca indirilip kullanılabilir. Ubuntu paket depolarındaki yazılımlar, çoğunlukla ücretsizdir. Ancak ücretli uygulamalar ve e-dergi gibi çeşitli ürünler de bulunabilir.

Ubuntu, 11.04 sürümüne kadar GNOME ara yüzünü kullanmış, bu sürümle birlikte GNOME masaüstü ortamına, Ubuntu’ya özgü Unity kabuğu eklenmiştir.

Ubuntu DVD’si aynı zamanda Çalışan DVD (ve Çalışan USB) özelliklidir. Yani Ubuntu bilgisayara kurulmadan, bilgisayarınızdaki mevcut işletim sistemine ve belgelere zarar vermeden doğrudan DVD üzerinden çalıştırılıp denenebilir. Böylece kullanıcılar Ubuntu’yu kurmadan Ubuntu’nun genel işleyişi hakkında fikir sahibi olabilirler ve donanım uyumluluklarını kontrol edebilirler. Böylelikle işletim sisteminizi pcniz olmadan yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ayrıca Ubuntu’nun sistem kurulum aracı olan Ubiquity yükleyicisi, kullanıcının Çalışan DVD (Live DVD) ortamını terk etmeden Ubuntu kurulumuna başlatıp tamamlamasına da imkan vermektedir.

UNIX ve Linux tabanlı sistemlerde bu sistemlerin mimarisinden kaynaklanan nedenlerle virüslerin bilgisayarlar arasında yayılması oldukça güçtür. Ubuntu da Linux mimarisini kullanarak bu korunaklı ortamı kullanıcılara aynen sunmaktadır.

Şahsen kendi adıma Windows’ta yapıp ta Linux’ta yapamadığım çok az şey bulunmaktadır.

Ubuntu Sistem gereksinimleri 

En son sürüm Ubuntu resmi olarak Intel x86 ve AMD64 mimarilerinde Masaüstü çeşidiyle; Intel x86, AMD64 ve SPARC mimarilerinde ise Sunucu çeşidiyle yayımlanır.
Gerekli minimum sistem gereksinimlerini karşılayamayan bilgisayarlar için, resmi olarak tanınan bir Ubuntu türevi olan ve Xfce masaüstü yöneticisini kullanan Xubuntu, belirtilen RAM ve disk alanının yarısı ile de çalışabilir.
Ubuntu’nun masaüstü, sunucu ve netbook gibi sürümlerinin güncel sistem gereksinimi bilgilerine ulaşmak için tıklayın…

Ubuntu Kurulumu

Ubuntu, temel masaüstü kullanıcılarını hedefleyen bir işletim sistemi olduğu için kurulum kolaylığına çok önem vermektedir. Kurulum sırasında ihtiyaç duyulacak olan sabit disk yapısı, saat gurubu, kullanıcı adı ve şifresi gibi gerekli bilgileri kuruluma başlamadan önce girmenizi ister ve kurulum başladıktan sonra bitene kadar sizi oyalamaz. Böylece isterseniz kurulumu bir an önce başlattıktan sonra diğer ilgilenilmesi gereken işlerinize geri dönebilirsiniz.
Aynı bilgisayarda Windows ve Ubuntu’nun bir arada kullanılması da mümkündür Wubi isimli yükleme aracı, kullanıcıların herhangi bir DVD/USB bellek kullanmadan Windows ortamında sanki sıradan bir program kuruyorlarmış gibi Ubuntu işletim sistemini yüklemelerine imkan vermektedir. Aynı bilgisayara Windows ve Ubuntu kurulması durumunda bilgisayarın açılış ekranında, kullanıcıya hangi işletim sistemini açmak istediğini soran bir menü eklenir. Böylece kullanıcılar bilgisayarı her yeniden başlattığında bu menü üzerinden dilediği işletim sistemini seçip kullanabilir. Bu şekilde çift işletim sistemi kullanıldığında iki sistem aynı anda çalışmadığı için bilgisayarın çalışma performansına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.
Ubuntu kalıp dosyası, bir DVD’ya yazdırılarak DVD üzerinden kurulabileceği gibi bir DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar için, kurulum kalıp dosyası bir USB belleğe yazdırılarak USB bellek üzerinden de kurulum gerçekleştirilebilir.
Ubuntu’yu ücretsiz olarak nasıl temin edeceğiniz DVD’ye ya da USB belleğe nasıl yazdıracağınız ve nasıl kuracağınız Ubuntu-tr Wiki sayfalarının Kurulum bölümünde detaylı olarak anlatılmıştır.

Ubuntu Yazılım Kurma

Ubuntu’da yazılımlar Windows’tan farklı olarak, *.exe değil, *.deb uzantılı paketler/dosyalar halinde sunulur.
Ubuntu’da yazılım kurma işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir: Ubuntu Yazılım Merkezi’nde arama kutucuğu kullanılarak ya da arayüzde bulunan kategoriler (Örn. eğitim, grafik, internet gibi) arasında gezinerek ihtiyaç duyulan bir program bulunup tıklanır, ardından Yükle düğmesine tıklanarak indirme ve yükleme işleme işlemi başlatılmış olur. Seçilen paket (yani aslında *.deb uzantılı bir dosya) internetteki sunuculardan indirilir ve otomatik olarak bilgisayara kurulur. Ubuntu Yazılım Merkezi’nde bir paket seçildiği zaman onun çalışması için gerekli tüm diğer paketler/bağımlılıklar kendiliğinden seçilmektedir.

Ubuntu Paket sınıflandırılması

Ubuntu yazılım depoları, dört sınıfa ayrılmaktadır.
Main: Canonical tarafından destekli özgür yazılımları barındıran depodur. Ana depo niteliğindedir.
Universe: Ubuntu topluluğu tarafından bakılan özgür yazılımları barındıran depodur.
Restricted: Bazı donanımlar için gerekli kapalı kaynak sürücüleri barındıran paketler bu depoda yer almaktadır.
Multiverse: Telif haklarıyla veya yasal sorunlar nedeniyle kısıtlanmış olan yazılımlar bu depoda yer almaktadır.

Tüm bu depolar Ubuntu’nun resmi yazılım depoları olmakla birlikte “Main ve Restricted” depolarındaki yazılımlar Ubuntu tarafından desteklenirken “Universe ve Multiverse” depolarındaki yazılımlar Ubuntu tarafından desteklenmemektedir. Bir yazılımın “desteklenmiyor” olması o yazılımın “önerilmediği” anlamına gelmez. Bir yazılımın Ubuntu tarafından desteklenmiyor olması o yazılımın güncelleştirmelerinin resmi olarak Ubuntu tarafından, ancak Ubuntu toplulukları tarafından sunulabileceği ile ilgilidir.

Ubuntu Bulut depolama hizmeti

Ubuntu, kullanıcıların dosyalarını yedeklemesi, eşleştirmesi ve eş zamanlı olarak herhangi bir aygıt üzerinden (cep telefonu ya da bir başka bilgisayar gibi) erişmesini sağlayan Ubuntu One bulut depolama hizmetini vermektedir. Ubuntu One’ın Windows desteği de bulunmaktadır.

Canonical sponsorluğunu yürüten ise bu hizmet ile kullanıcılara 5 GB’a kadar ücretsiz olarak sunulmaktadır. İstenirse ücret ödenerek kapasitenin 50 GB’a kadar çıkarılması mümkündür.

UBUNTU KRONOLOJİSİ (Sürümü, Sürüm Kod Adı, ve Sürüm Tarihi)

Ubuntu 4.10 Warthy Warthog (Siğilli Domuz) 20 Ekim 2004

Ubuntu 5.04 Hoary Hedgehog (Saygıdeğer Kirpi) 8 Nisan 2005

Ubuntu 5.10 Breezy Badger (Umursamaz Porsuk) 13 Ekim 2005

Ubuntu 6.06 LTS Dapper Drake (Zarif Suna) 1 Haziran 2006

Ubuntu 6.10 Edgy Eft (Huysuz Semender) 26 Ekim 2006

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn (Atılgan Karaca) 19 Nisan 2007

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon (Yürekli Jibon) 18 Ekim 2007

Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron (Cüretkar Balıkçıl) 24 Nisan 2008

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex (Yılmaz Dağ Keçisi) 30 Ekim 2008

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope (Neşeli Antilop Tavşanı)  23 Nisan 2009

Ubuntu 9.10 Karmic Koala (Karma Keseli Ayı) 29 Ekim 2009

Ubuntu  10.04 LTS Lucid Lynx (Berrak Vaşak) 29 Nisan 2010

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (Asi Mirket) 10 Ekim 2010

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (Süslü Deniz Gergedanı)     28 Nisan 2011

Ubuntu  11.10 Oneiric Ocelot (Cüce Leopar) 13 Ekim 2011

Ubuntu  12.04 LTS Precise Pangolin (Hassas Pangolin) 26 Nisan 2012 (Şu an kullandığım sürüm)

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (Tutarlı Quetzal) 18 Ekim 2012

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail Nisan 2013

 

UBUNTU indirmek için tıklayın 

Ubuntu indir

______________________________________________________________________

Kullandığınız İşletim Sİstemi Nedir?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

______________________________________________________________________

 Kaynaklar: Ubuntu.Com, Wikipedia, ubuntu-tr.net, tr.libreoffice.org

 

Hakkında Önder

Anlık duygularını, bilgilerini, buluşlarını, fikirlerini ve tecrübeleri insanoğlunun faydasına sunmak için modaya uyup blog açmış biri...